Tréningjeinken egy-egy speciális témát állítunk fókuszba. A tréner azonban a tréningek mellett a világra rácsodálkozó ember, férj, apa, vállalkozó, közösségi ember, tanuló, aki maga is keresi a válaszokat és kíváncsi mások véleményére.

Ahol a kis különbségekből nagy változás lesz ? a közgondolkodás provokálása

Szerző: - 2007. okt. 07. Kategória: üzleti szimuláció

Ez az alcíme Malcom Gladwell Fordulópont című könyvének ? eredeti nyelven Tipping Point. Zseniális könyv és hasonlóan a többi okos könyvhöz, valószínűleg azok fogják legkevésbé elolvasni, akiknek legjobban kellene, vagyis azok, akik abban hisznek, hogy bármely változás csak látványos és nagy csinnadrattával beharangozott, sok pénzbe kerülő beavatkozásokkal lehetséges.

A könyv számtalan példát mutat arra, hogy jól megfontolt, egymásra épülő változásokkal, az időt szövetségesül használva látványos eredményeket érhetünk el.

A könyv egyik izgalmas példája a new yorki metró rendőrség által alkalmazott ? sokak által innovatív bűnmegelőzési megoldásnak hívott ??betört ablak? elmélet (eredetiben Broken Window Theory). Ezen elmélet szerint a betört ablakok azt sugallják a járókelőknek, hogy nincs itt felelős, itt mindent meg lehet tenni. Ennek hatására egyre több a betört ablak, megjelenik a szemét, a falfirka, az összetört padok, az anarchia, amely beépül az emberek, de főleg a fiatalok gondolkodásába.

Ezen elméletre alapozva a new yorki metróban úgy értek el látványos változást, hogy előbb eltávolították az összetört tárgyakat, letörölték az összefirkált falakat. Persze azok másnapra megjelentek, de újra eltávolították, s mindezt addig, míg ki nem alakult a közgondolkodásban a rend iránti elvárás. Következett a bliccelés felszámolása, hasonló kitartó munkával, mígnem a híres amerikai város metrója a rettegett utazási eszközből egy, a turisták által is közkedvelt eszköz lett.

No, de Amerika messze van. Nézzük meg szeretett városunkat, ahol Európa Kulturális Fővárosa leszünk és hatalmas beruházásokkal készülünk. Ezer fős koncert terem, tudásközpont, amiről eddig annyit tudunk, hogy sokba kerül, a városnak sok mindenét el kell adnia, hogy legalább az önrészt összeszedjük.

Szükség lenne-e Pécsett egy betört ablak elméletre épülő projectre? A városban sétálva úgy látom, igen.

Íme pár fotó

p1060340.JPG

p1060352.JPG

p1060381.JPG

p1060374.JPG

2 Hozzászólás “Ahol a kis különbségekből nagy változás lesz ? a közgondolkodás provokálása”

  1. El Lobo - A farkas 15 október 2007 at 21:24 #

    Kedves Provokátor Úr! :-)

    Tetszik a gondolat! A Zsolnay szobor helyreállítása valóban illik e gondolatmenethez! Példát mutat – makacs ragaszkodást értékekhez!